PAP Smear

Evli ya da cinsel olarak aktif olan her kadın yılda bir kez jinekolojik muayene olmalı ve bu sırada smear testi alınmalıdır. Smear testi rahim ağzı dediğimiz kollum (serviks) kanseri erken tanısı için yapılan bir tarama testidir.

Adet kanaması veya herhangi bir ara kanaması olmayan, aşırı vajinal akıntısı olmayan, son birkaç gün içinde cinsel ilişkide bulunmamış olan kadınlardan alınabilir. Muayene için spekulum yerleştirilip rahim ağzı görüntülendikten sonra smear fırça çubukları kullanılarak rahim ağzına bu fırçaları sürtmek suretiyle bu bölgedeki hücreler toplanır. Daha sonra sitoloji laboratuarına gönderilir. Uygun işlemler geçirildikten sonra akıntıdaki hücreler incelenerek kansere doğru bir gelişim olup olmadığı değerlendirilir.

Bu işlem sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Çok kısa süren bu test ile hastada rahim ağzı kanseri erken tanısı konabilir veya kanser daha gelişmeden önceki formlarında tanınıp tedavi edilebilir.

Rahim ağzı kanseri, kadınlar arasında görülen kanserlerde meme kanserinden sonra en sık görülen ve en çok ölüme neden olan kanserdir. Özellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle ne yazık ki çok erken yaşlarda 20-30'lu yaşlarda bile görülebilmektedir. Bu yüzden cinsel aktif her kadına bu testin yapılması önerilmektedir.

Bu testin, 3 test sonucu normal oluncaya dek yıllık daha sonra ise 2 yılda bir alınması önerilir.