Jinekolojik Muayene

Kadınların en hassas olduğu muayene olan jinekolojik muayenenin önemi büyüktür. Basit bir jinekolojik öykü alma ve muayene ile kadın hastalıklarının %80'i teşhis edilebilir. Özellikle bazı hastalar muayene stresinden dolayı muayene olmaktan kaçınıp problemlerini kronikleştirebilmektedir. Özellikle bazı hastalıkları erken tanıyıp tedavisinin uygulanması hayat kurtarıcı olabilir. Bu sebepten dolayı hastalıklarından kurtulabilmek için jinekolojik muayene kadınlar için çok önemlidir.

Muayene öncesi dikkat edilmesi gerekenler

  • Muayeneye adet döneminin bitmesinden sonra gidilmelidir. Bu dönem hastalıkların en iyi teşhis edildiği dönemdir. 

  • Muayene öncesi vajina içi yıkanmamalıdır. Doktorun vajinal enfeksiyonları değerlendirilebilmesi için bu durum önemlidir. Ayrıca vajinal floranın bozulması açısından da önem taşır.

  • Muayene sonrası kan tahlili yapılabileceği için aç gelinmesi önerilir.

  • Hastaların eşler veya partnerleri ile beraber gelmeleri tavsiye edilir. Çünkü hastalık ile ilgili bilgi verilmesi veya eş tedavisi gereken durumlarda tedavinin anlatılması gerekebilir.

Jinekolojik Muayene
Öncelikle hastanın şikayetleri sorgulanır. Buna göre problem olan durumla ilgili bilgi edinilmeye çalışılır. Sonra muayene için hastanın hazırlanması istenir. Hasta jinekolojik muayene masasına oturur ve bacaklarını yerleştirir. Daha sonra doktor spekulum denen vagina içini ve rahim ağzını gösteren bir aleti vagina içine yerleştirir. Normal şartlarda usulünce uygulandığında bu işler ağrı yaratmaz. Ancak hastanın muayene stresi nedeniyle kendini kastığı ve vajeni daralttığı durumlarda hem hasta ağrı duymakta hem de hekim için değerlendirme elverişsiz olmaktadır. Aynı zamanda muayene süresi de fazlaca uzamaktadır. Bunu engellemek için hastanın rahatlaması ve muayene sırasında sakin olması gerekmektedir.

Spekulum muayenesinden sonra parmaklar ile yapılan vajinal tuşe muayenesine geçilir. Sağ elin iki parmağı vaginaya yerleştirilir, sol el ise karın üzerinden bastırılır. Bu muayene ile rahim büyüklüğü, pozisyonu, yumurtalıklardaki problemler kist myom gibi hastalıklar teşhis edilir.

Hasta karnını kasar şişirirse muayene ile bunları değerlendirmek imkansız hale gelir. Unutmamalı ki iyi bir jinekolojik muayene ile problemlerin çoğu teşhis edilebilir. Bu yüzden hastanın kendini bu muayeneye hazırlanması, muayene sırasında rahat bırakması hekime çok yardımcı olacaktır.