Gebeliğe Hazırlık

Evli çiftlerin bebek sahibi olmaya karar verdiklerinde dikkat etmeleri gereken bazı durumlar vardır. 

YAŞ
Öncelikle gebelik yaşı hamileliğin seyri ve bebek sağlığı açısından çok önemlidir.Doğurganlığın en verimli olduğu yaşlar 20'li yaşlardır.35 yaşından sonra doğurganlık özelliği giderek azalmaya başlar ve oluşan gebeliklerde riskli gebelikler olarak takip edilir. 

SİGARA-ALKOL
Çok sigara içmek hamilelik olasılığını üçte bire indirir, gebelikte düşük, kanama, erken doğum riskini artırır. Bebeklerde gelişme geriliği oluşabilir. Alkol de doğurganlığın azalmasına neden olur.Bu sebeplerden dolayı gebelik öncesi ve tüm gebelik boyunca bu zararlı alışkanlıklardan vazgeçmek gerekir. 

BESLENME
Genel vücut sağlığı için dengeli beslenmede önemlidir. Günlük beslenmede bol taze meyve-sebze, süt ve süt ürünlerine, balık, beyaz ve kırmızı ete, makarna, pirinç ve baklagillere ağırlık verilmelidir. Yağ - şeker ve tuz tüketimi azaltılmalıdır. 

FOLİK ASİT
Gebelik öncesi 3 aydan başlamak üzere folik asit tabletlerine gebeliğin 12.haftasına kadar kullanılmalıdır.Günde 0,4 mg doz yeterlidir. Bebeğin beyin - omurilik Ve omurga gelişimde problem olma olasılığını % 70 azaltabilir.Folik asit ayrıca yeşil lifli sebzelerde ve tahıl ürünlerinde de bulunur. 

DOĞUM KONTROLÜ
Örneğin doğum kontrolü olarak hap veya spiral kullananların, kullanmayı bıraktıktan tam bir ay geçtikten sonra gebelik daha faydalıdır. Hem hormon yapısı hem de rahim eski haline döndükten sonra oluşacak gebelik daha sağlıklı olacaktır. 

GEBELİK ÖNCESİ TETKİK VE MUAYENELER
Sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek, sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verince doktorunuzla görüşmeniz önemlidir. Doktorunuz sizin bebeğinizin sağlığı için bazı önerilerde bulunacaktır. 

Öncelikle doktorunuzla görüşmeniz, doktorunuzu tanımanız ve bilgi almanız açısından çok önemlidir. Yapacağınız bu ilk görüşme ile doktorunuzla aranızda olumlu bir ilişki kurulur ve güven kazanılırsa tüm gebeliğiniz boyunca ve doğumunuzda kendinizi emanet edebileceğiniz birini de bulmuş olursunuz. 

Görüşmede doktorunuz önce yaşınızı, mesleğinizi, kaçıncı evliliğiniz olduğunu soruyorsa sizi tanımaya çalışacaktır. Obstetrik öykü olarak adlandırılan daha önce yaşadığınız gebelikler ve bunların sonuçları ile ilgili bilgiler önemlidir. Eğer daha önce doğum yaptıysanız bebeklerin yaşı, cinsiyeti, doğum kiloları ve haftaları, doğum şekli, doğumda yaşanan problemlerin olup olmadığı değerlendirilir. Eğer daha önceden tekrarlayan düşükler, sakat yada ölü doğumlar varsa bunların nedenleri araştırılmalı, bulunursa tedavi edilmelidir. 

Anne ve babanın ailesinde genetik geçiş gösteren bir anomali veya hastalığın olup olmadığı sorgulanır. Böyle bir durumda genetik danışmanlık gerekebilir. İlk muayenede öncelikle genel sağlık durumunuz değerlendirilir. Daha önceden geçirdiğiniz veya halen mevcut olan hastalıklarınız, geçirdiğiniz operasyonlar, kullanmakta olduğunuz ilaçlar soruşturulur. Özellikle kalp hastalığı, diyabet, karaciğer-böbrek hastalığı gibi kronik hastalıklar sorgulanır. Bu tip hastalıklar hem anne hem de bebek açısından sorunlar çıkarabilir. Daha sonra jinekolojik problemler sorgulanır. Myom, yumurtalık kisti, endometriozis gibi gebeliğe engel olabilecek durumlar araştırılır.Varsa bunlarla ilgili tedaviler ve sonuçları ile ilgili bilgi edinilir. Geçirilmiş jinekolojik enfeksiyonlar önemlidir. Çünkü gebe kalmada sorunlara hatta gebelik oluşursa düşüklere yol açabilirler.

Hastanın yaşam ve beslenme alışkanlıkları sorgulanır. Bilgiler verilir. Kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilir.Gebelikte kullanılıp kullanılmayacakları söylenir. Ayrıca hastanın alerjisinin olup olmadığı sorgulanır ve hangi madde yada ilaçlara karşı alerjisi olduğu tespit edilir. 

MUAYENE
Normal jinekolojik muayene ile jinekolojik enfeksiyonlar rahim ağzı yaralar olup olmadığı, rahimin şekli, yumurtalıkların yapısı, myom, kist, endometrioma varlığı araştırılır. Daha önceden yapılmamış veya üzerinden bir yıl geçmişse smear testi alınır. En son hastanın boyu, kilosu ve tansiyonu ölçülür.